Kapesní průvodce krajinou nevšedních krás a divokých orchidejí
Následující karta
Předchozí karta

V Bahnách, Třtice
Přírodní památka (1952) 9,0 ha

Charakteristika:
Největší české vnitrozemské rašeliniště. Chráněné území leží na horním toku potoku Loděnice. Bývalo v minulosti využíváno jako louka a pastvina. Na sušších místech jako dvousečná louka k produkci sena, porosty z vlhčích míst byly koseny jednou ročně a využívány jako stelivo. Nejcennějším prvkem je přechodové rašeliniště, kde se vyskytují vzácné a chráněné druhy rostlin a živočichů.
Zajímavosti:
Prstnatec májový, rosnatka okrouhlolistá a anglická, upolín nejvyšší, blatouch bahenní, hvozdík sivý, bublinatka jižní, bublinatka menší, bublinatka obecná a tučnice obecná, hořec hořepník, vemeník dvoulistý.
Doporučený výlet, doprava, vhodná doba:
Autem z Velké Dobré 20 minut do Nového Strašecí. Pak na kole po trase - Louky - Mšecké Žehrovice - Lodenice - V Bahnách - Nové Strašecí. Nejlépe květen - červenec.
Na webu:
www.botany.cz | Odborná maturitní práce

Komentář V.A.M.:
Navštívil jsem 17. 5. 2013. Je to docela zvláštní místo, nelze s ničím srovnat. Nakvétaly orchideje (prstnatec májový), kvetl všivec lesní a upolín. Další návstěva 4. 6. 2013: prstnatec májový v plném květu. Dne 25. 7. 2013 nalezena masožravá rosnatka okrouhlolistá a tučnice obecná. Dne 30. 4. 2014 ještě nic nekvete, kromě všivce lesního. Dne 9.5.2016 prstnatce nekvetly, dokonce ale nebyly vidět nikde ani listy. Připadalo mi to celé jaksi dost suché. Moc jsem toho tam nenachodil, abych to zbytečně neničil. Dne 20. 6. 2016 jsou prstnatce už odkvetlé, kvetou tučnice. Rosnatky mají poupata.

Mapka: Foto © V.A.M. (kliknutím na fotku přejdeš do fotogalerie; počet fotek = 7):
© V.A.M. 2013 (venca_m@seznam.cz)